SK CZ

„Stodvacítka“ vrčí

V červnu byl úspěšně nainstalován a zprovozněn největší elektrodynamický budič vibrací v České republice, a to v ostravské pobočce Vitesco Technologies Czech Republic s.r.o. Co všechno toto zařízení dokáže a pro jaké účely byl tak silný systém pořízený? Vše se dozvíte v článku níže.

Během horkých letních dnů se našemu týmu firem KAITRADE/HOLAB podařilo za úzké spolupráce s firmou Vitesco Technologies Czech Republic s.r.o. úspěšně nainstalovat a zprovoznit v jejich ostravské testovací laboratoři největší elektrodynamický budič vibrací v České republice.

Tento systém od výrobce DONGLING, model ES-120LS3-550 GT600M, dokáže generovat až 120 kN síly (harmonické a náhodné buzení) s frekvenčním rozsahem až 2 500 Hz a maximálním zrychlením až 100 G. To jsou už dosti zajímavé údaje.

A pro jaké účely byl tak silný systém pořízený? Obvykle se do laboratoří s podobným zaměřením (testování komponentů pohonných systémů) sháněly o cca 30-40 % slabší systémy. V posledních letech se, ale i díky elektromobilitě, typologie a hmotnosti vzorků poněkud změnily.
Tento budič neboli „šejkr“ byl vybrán, protože je potřeba „probudit“ 70kg vzorek (elektropohon) zrychlením až 50 G (RMS)! Zjednodušeně, představte si sílu způsobenou závažím o hmotnosti cca 35 000 kg nebo chcete-li čtyř dospělých afrických slonů.

Šejkr je vybavený kluzným stolem o rozměrech 600 x 600 mm pro testování v horizontálních směrech (tzv. osy X a Y), a head-extenderem, neboli prodloužením armatury pro provoz s klimatickou komorou zn. Vötsch (Weiss Technik). Konkrétně modelem VCV3 7120-5 (dnešní ekvivalent ShakeEvent C/1200/70/5) a to v případě testování na tzv. „vertikálu“ (osa Z) se změnou klimatu.

https://kaitrade.cz/media/studies/vitesco/obrazek2.jpg

Testovací zkušební prostor nabízí objem 1 200 l. Možná jste si všimli atypické konstrukce dveří a dna zkušebního prostoru. Tato komora byla původně určena a používána pro testování hnacího ústrojí elektro vozů. Dveře byly součástí nástavby, která propojovala hnací hřídel s pohonnou jednotkou (testovací stand). 
Protože tato část tvořila nedílnou součást těsnícího rozhraní mezi komorou a testovacím stavem, potřebovali jsme najít jednoduché řešení, jak utěsnit testovací prostor.

České hlavičky (HOLAB) se daly do práce a to, co vidíte na fotkách je naše řešení. Pro zajímavost, časová a prostorová homogenita (teplotní odchylka) je do 1 K. To je výborný výsledek.

https://kaitrade.cz/media/studies/vitesco/obrazek3.png

Na závěr. V našem oboru zažíváme velkou turbulenci a požadavky se mění ze dne na den. Domníváme se tedy, že podobné systémy, ne-li větší, budou brzy součástí každé vibrační laboratoře, která bude chtít zůstat v rozjetém vlaku.

Budeme rádi, když nás s podobnými projekty oslovíte. Baví nás to!

 

Produkty a řešení, které nabízíme

Poptávkový
formulář

Další aktuality