SK CZ
  1. Domovská stránka
  2. Případové studie
  3. Budič vibrací a nestandardní klimatická komora pro akreditovanou zkušebnu IDIADA Mladá Boleslav.

Budič vibrací a nestandardní klimatická komora pro akreditovanou zkušebnu IDIADA Mladá Boleslav.

V první polovině roku 2019 jsme úspěšně implementovali zajímavé a nestandardní řešení klimatické komory pro akreditovanou zkušebnu společnosti IDIADA v Mladé Boleslavi. Jednalo se o řešení pro oblast vibračních testů, v kombinaci s klimatickými vlivy. Díky důkladné přípravě konfigurace celého zařízení, díky velikosti řešení a technickým parametrům, je nyní akreditovaná zkušebna IDIADA schopna obsáhnout až 90 % všech vibračních testů automobilových interiérových i exteriérových dílu.

Budič vibrací a nestandardní klimatická komora

Budič vibrací značky LDS dodávala a instalovala společnost SVMTech s.r.o., náš dlouhodobý partner při podobných projektech. Dodaný budič vibrací umožňuje vertikální i horizontální vibrace. Pro jeho ovládání a správu byl použit osmi kanálový kontrolér značky Vibration Research.

My jsme pro tento budič vibrací navrhli klimatickou komoru VÖTSCH INDUSTRIETECHNIK, model ClimeEvent VCZ 71300-5/V o objemu 12 m3. Taková velikost klimatické komory umožňuje testování větších dílů i celých sestav. Například přístrojové desky, sedačky, nárazníky nebo výřezy z automobilů.

Automotive výrobci dílů tak mohou využít služeb zkušebny společnosti IDIADA a testovat na zařízení své výrobky podle norem BMW PR 308.01, VW PV1200, PV2005A a dle dalších norem. Díky umístění infrazářičů do klimatické komory je možné testovat výrobky dokonce i podle normy PV2005 B, která předepisuje dodatečný ohřev testovaných dílů infrazářením při konkrétních teplotách a vlhkostech uvnitř komory. Vhodně tak lze testovat například přístrojové desky s lokálním zvýšením teploty při vibračních zkouškách.

Řešení od Kaitrade

Není však třeba omezovat se pouze na testování automobilových dílů. Celé řešení umožňuje širokou škálu aplikací a využití. Díky důkladně připravené konfiguraci zařízení je možné testovat díly například pro kolejová vozidla, díly pro leteckou techniku, elektroinstalační zařízení, díly pro vojenskou techniku a testovat další objemnější vzorky.

https://kaitrade.cz/media/studies/idiada/dsc-0330.JPG

Abychom umožnili maximální využití této klimatické komory, navrhli jsme konfiguraci pro tři režimy použití. Pro vertikální vibrace, pro horizontální vibrace na kluzném stole a samozřejmě i použití komory bez nutnosti vibrací. V takovém režimu je komora používána jako zcela standardní, klimatická komora.

Pamatovali jsme i na obsluhu tohoto zařízení. Navržená komora je elektricky stavitelná vertikálně i horizontálně. Takové řešení maximálně ulehčí každodenní práci a manipulaci s komorou.

https://kaitrade.cz/media/studies/idiada/dsc-0049.JPG

Technické parametry klimatické komory ClimeEvent VCZ 71300-5/V

  • Max. teplota +180°C, min. teplota -70° C
  • Rychlost změny teploty ochlazování, podle IEC 60068-3-5 cca 3,2 K/min (průměrně)
  • Rychlost změny teploty ohřev, podle IEC 60068-3-5 cca 3,0 K/min (průměrně)
  • Expandér hlavy budiče vibrací = 150 kg z hliníku
  • Hmotnost vzorků až 200 kg (75 % ocel, 15 % PVC, 10 % sklo)
  • Max. tepelná kompenzace při -40°C, ustáleny stav = 4500 W

 

Jedná se o velmi zajímavé hodnoty u takto velké klimatické komory, připomeneme-li nestandardní provedení a rozšířené možnosti celého řešení. Takto navržená konfigurace zařízení přinese akreditované laboratoři IDIADA v Mladé Boleslavi široké možnosti využití, zefektivní návratnost vstupních investic a zoptimalizuje náklady na dlouhodobé vlastnictví celého zařízení.

Poptávkový
formulář

Mohlo by Vás zajímat