SK CZ
  1. Domovská stránka
  2. Aktuality a zajímavosti
  3. ClimeEvent C2 - pohled z praxe

ClimeEvent C2 - pohled z praxe

V polovině roku 2022 představila firma WEISS TECHNIK novou generaci klimatických komor označovanou jako ClimeEvent 2. Když uvážíme, že od představení předchozí generace KLIMA 3000 uplynula už více než dekáda, a i její facelift označovaný ClimeEvent je na trhu již 6 let, jedná se o významnou událost pro toto odvětví.

Změny se netýkají pouze designu, nakonec, do kovové šedé krabice se zaoblenými rohy a proskleným čelem se nějaké nové emoce vtiskávají špatně. Pozornost byla věnována především tomu, co komory WEISS umí prostě nejlépe. Protože o jejich přednostech byly napsány přinejmenším tyto dva zajímavé články (odkaz 1 a 2), podívejme se na novou komoru ryze subjektivním pohledem z praxe.

Novou klimatickou komoru ClimeEvent C2 o objemu 340 litrů s teplotním rozsahem od -70 °C do +180 °C jsme svěřili do jedněch z nejpovolanějších rukou, zkušebním technikům firmy Robert Bosch, spol. s r.o. v Českých Budějovicích z vývojové zkušebny. Jelikož se na tomto oddělení nachází cca 90 komor různých generací, byli jsme si jistí, že komora projde přísným porovnáním a zátěžovým testem. A po 700 hodinách provozu již můžeme prezentovat relevantní výstupy.

V první řadě postřehy k ergonomii ovládání a manipulaci se zařízením jako takovým.

I když displej ovládacího panelu WEBSEASON® narostl v uhlopříčce o 3 palce, není jeho umístění - relativně nízko na dveřích, ideální pro obsluhu každého vzrůstu. Displej ve skleněném rámu se zaoblenými rohy působí elegantně, ale při vyklápění nebudí dojem robustnosti. Pravdou ale je, že dnešní práce se nese v duchu vzdáleného přístupu a komoru lze prostřednictvím SW SIMPATI ovládat pohodlně od stolu. Případně lze prostřednictvím zadání její IP adresy do prohlížeče zrcadlit a ovládat rozhraní panelu WEBSEASON®. Ovládání komory je tedy zvládnutelné z mobilního telefonu stejně jako chatování nebo psaní e-mailů.

Poznávacím znamením našich komor byl mnoho let jejich zkušební prostor, resp. prolisy na jeho bocích sloužící pro usazení roštů. To usnadňovalo manipulaci s rošty a denní rutinu používání komor. Na druhou stranu byly tyto prolisy pevně dané a omezovaly nás ve výběru pozic pro průchodky. V nové komoře jsou rošty usazené na vyjímatelných kolejnicích. Při změně umístění roštu je tedy nutné nejprve vyháknout tyto kolejnice z drážek v rozích komory a usadit je do nové roviny. Toto zdánlivé nepohodlí a krok zpět nám ale umožňuje prakticky libovolný výběr pro – i dodatečné – umístění průchodky. S případným doplněním průchodky Vám pomohou technici firmy HOLAB.

Velký ohlas také vzbudil pás LED diod na čelním panelu ukazující stav komory. Pro fanoušky seriálu Knight Rider ale máme špatnou zprávu. Komoru nelze ovládat hlasem a ani neumí sama vypracovat protokol o zkoušce a poslat ho do počítače ve formě powerpointové prezentace. To zůstává na vás. Nicméně díky tomu máte i při letmém pohledu z dálky neustálý přehled o provozním stavu přístroje (spuštěno, připraveno k provozu, zkouška běží a chybové hlášení). 

Známým strašákem jsou zkoušky s vysokou vlhkostí při vysokých teplotách, například 85 °C a 85 % r.v. To odpovídá cca 300 g / 0,3 l vody na 1 m3 prostoru! Pro porovnání, při standardních podmínkách 23 °C a 50 % r.v. je tato hodnota cca 10 g / 0,01 l na kubík prostoru. Zjednodušeně řečeno, je problém, že při těchto testech je v prostoru opravdu hodně vody. A protože v minulosti jsme často řešili problém, kdy se tato voda ve formě jemných kapiček rozptýlila na suchém teploměru psychrometrického čidla, což způsobovalo nežádoucí peaky v grafech vlhkosti, byli jsme všichni napjatí, jak si nový systém řízení vlhkosti s tímto testem poradí. Cca po týdnu testování poslali inženýři z Budějovic první výsledky a při pohledu na grafy průběhu vlhkosti jsme si zprvu mysleli, že je někdo nakreslil. Změna pozic suchého i mokrého teploměru a také zlepšení proudění vzduchu a regulace přes absolutní (dříve relativní) vlhkost, přinesly své ovoce.
 

https://kaitrade.cz/media/grafy-c2.png

 

Nová generace klimatických komor WEISS TECHNIK může bez obav navázat na úspěchy svých předchůdců a stát se do budoucna nedílnou součástí testovacích laboratoří zabývajících se simulací povětrnostních vlivů.

Velké díky patří našim dobrým přátelům a partnerům z Českých Budějovic a samozřejmě vývojářům a technikům firmy WEISS TECHNIK
 

V případě zájmu o klimatické komory ClimeEvent C2 nás neváhejte kontaktovat!

Produkty a řešení, které nabízíme

Poptávkový
formulář

Další aktuality