SK CZ
  1. Domovská stránka
  2. Aktuality a zajímavosti
  3. Klimatická a solární Walk-In komora ve vývojové zkušebně Altran Hořice.

Klimatická a solární Walk-In komora ve vývojové zkušebně Altran Hořice.

V průběhu roku 2018 jsme se zástupci vývojové zkušebny Altran Hořice připravili realizaci 31m3 velké klimatické a solární Walk-In komory. Nebojíme se nestandardních požadavků našich zákazníků, proto jsme přivítali tuto výzvu. Postupně jsme specifikovali veškeré potřeby a technické nároky na tuto komoru.

Zadání klienta

Potřeby komerčních zkušeben mohou být rozdílné od potřeb výrobních společností. V komerčních zkušebnách je kladen důraz na maximální flexibilitu celého řešení pro pokrytí celé šíře požadavků nejenom automotive zákazníků, ale například i zákazníků z řad výrobců letecké techniky, dopravní techniky, vojenské techniky a zákazníků z dalších průmyslových oborů. Proto důkladná příprava projektu byla na místě. Díky ní jsme celou realizaci, od návrhu, přes dodávku a nastavení, úspěšně dokončili již na začátku letošního roku. Vývojová zkušebna Altran Hořice díky našemu řešení nyní nabízí rozšířené portfolio svých služeb.

Řešení od Kaitrade

Jak jsme zmínili, potřeby komerčních zkušeben mohou být specifické. Maximální flexibilita zařízení, minimalizované náklady na provoz a vlastnictví zařízení, minimální vnější rozměry zařízení vůči maximálním vnitřním rozměrům a dlouhá životnost zařízení. Proto jsme zvolili klimatickou a solární Walk-In komoru model VK 31/35-120/So od firmy VÖTSCH INDUSTRIETECHNIK. Jedná se o cca 31m3 velkou pochozí komoru pro testování objemnějších dílů a celých sestav. Komoru lze používat ve třech režimech. Jako klimatickou komoru, solární komoru nebo v kombinaci obou těchto režimů.

https://kaitrade.cz/media/studies/altran/vnejsipohled-01.JPG

Funkce solární simulace této komory je dosaženo pomocí 18 bloků s 2.5 kW metal halogenidovými světelnými zdroji. Tyto bloky jsou umístěné ve stropu komory. Jednotlivé bloky je možné nezávisle na sobě zapínat a vypínat. Takové flexibilní řešení přináší snížení provozních nákladů v případě, že komora není zcela zaplněna a testuje se pouze v části komory. Intenzita solárního záření je nastavitelná například dle norem DIN 75220, EN 60068-2-5 nebo BMW PR306.5. Avšak není třeba se omezovat pouze na tyto normy.

Na částečný provoz komory bylo pamatováno i při návrhu systému ventilace. Obvykle se ventilátory ventilace umisťují na zadní stranu komor. V tomto případě bylo navrženo řešení z boku komory, a tak bylo dosaženo lepší homogenity vzduchu uvnitř komory. Díky tomuto řešení ventilace z boku bylo také dosaženo menších vnějších rozměrů celé komory s příslušenstvím a strojovnou.

  • Teplotní rozsah (v teplotním režimu, bez klimatického režimu a bez solárního záření): -35° C až +120°C
  • Teplotní rozsah se solárním zářením -20°C až +100° C
  • Teplotní rozsah v plném klimatickém režimu +15°C až +80° C
  • Rychlost ohřevu a chlazení (průměrná – nelineární) 1,5K/min, dokonce 1.8 K/min v teplotním rozsahu od -30°C do +120° C
  • Vlhkostní rozsah +10% až 80% relativní vlhkosti v režimu bez solárního záření
https://kaitrade.cz/media/studies/altran/vnitrnipohled-02.JPG

Dostáli jsme požadavkům zákazníka a jsme hrdí na realizované nestandardní řešení. Celá akce nás opět posunula dál v našich možnostech dodavatele zkušebního a laboratorního vybavení.

Produkty a řešení, které nabízíme

Poptávkový
formulář

Další aktuality